Linfa

Menemen

Tarif
3 dak.
Hazırlanma Süresi: 1 dak. | Pişirme Süresi: 2 dak. | Servis: 4

7’den 70’e bir çoğumuz için ailece toplandığımız pazar sabahlarının vaz geçilmezidir Menemen. Domatesleri, biberleri ince ince doğrayıp hazırlarsın bir yandan da çay demlenir… Şimdi sizleri bütün bu zahmetlerden kurtaracak bir tarifimiz var. Nasıl mı? Anneden Menemen Harcı‘yla sizin fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Menemen hazırlamanın kolay yolunu bulduk.

İçindekiler

  • 1 Kavanoz 600gr Anneden Menemen Harcı
  • Tereyağ veya Sıvıyağ
  • 4 adet yumurta
  • Tuz

Hazırlanışı

Eskiden olsa hazırlanışı ile ilgili biberleri, domatesleri ince ince doğrayın soğanları pembeleşinceye kadar kavurun derdik ama artık öyle değil.

Bir tavaya  yağ  konulur  ve  eritilir, yağın içine   ANNEDEN Menemen Harcı  eklenir, kaynamaya  başladıktan sonra yumurtalar  kırılır  ve piştikten sonra  afiyetle  yenir.  ANNEDEN Menemen Harcı’nda  tuz ve karabiber vardır, ancak arzu edilirse  ilave edilebilir. Yaz sebzelerinden  üretilmiştir, katkı ve koruyucu  madde  içermez.

Ve bitti… Afiyet olsun.

Bulabileceğiniz Mağazalar

Şimdilik Migros ve Bim’lerde  600gr Cam Kavanozlarda.

Kategori:

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 2 3 4 5

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

error: Content is protected !!