Linfa

HOŞAFIN YAĞI

20 dakika
Hazırlanma Süresi: 5 dakika | Pişirme Süresi: 15 dakika | Servis: 4 kişilik

ANNEDEN markalı Üzüm Hoşafı ve Kuru Sebzeli Pilav

Eskiden büyüklerimiz kış aylarında kuru meyvelerden yaptıkları hoşafı yemeğin yanında yerlermiş. Özellikle Ramazan ayında  oruç açarken mideyi rahatlatmak için ideal bir aperatif olarak  çokça tüketilirmiş. Zaman içinde  bu alışkanlık kaybolmaya başladı. Hoşafı yerken  aynı kaşık ile  pilav vs  de yendiği için bu yemeklerin yağı da HOŞAF ın üzerine çıkarmış. HOŞAFIN YAĞI tabiri buradan gelmektedir. Biz de eski günlerde olduğu gibi bu ürünü tekrar  ürettik ve siz tüketicilerin beğenisine sunduk. Toz şeker kullanılarak sadece meyveden üretilen bir ürün.

Afiyet olsun.

  • Kuru Sebzeli Pilav

Malzemeler

  1. LİNFA markalı Karışık Sebze Kurusu
  2. 2 su bardağı Baldo pirinç
  3. Tereyağı
  4. Tuz
  5. 2,5 su bardağı sıcak su

Yapılışı:

  •  1-Pirinci sıcak suda  tuz ile birlikte yıkadıktan sonra  5 dakika ıslatın
  • 2-Pilav tenceresinde tereyağını eritmeye başlayın, daha sonra  ıslattığınız pilavı  suyunu süzdükten sonra tereyağı ile birlikte kavurmaya başlayın yaklaşık 2 dakika kavurduktan sonra  2,5 bardak sıcak suyu ilave edin. Tuzunu ekledikten sonra  yarım bardak  kuru sebzeyi direk pilava ekleyin ve hafifçe karıştırın.  Kapağını kapatıp 15 dakika kısık ateşte demlenmeye bırakın.
  • Rengarenk harika  pilavınız  hazır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 2 3 4 5

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

error: Content is protected !!